سورس کد برنامه تشخیص چهره با opencv در محیط visual studio

در این پروژه با استفاده از روش های FisherFace, LbphFace و EigenFace و با استفاده از opencv، تشخیص چهره (face recognition) را انجام داده ایم، دیتاست این برنامه مربوط به ۴۰ نفرو از هر نفر ۱۰ تصویر است.

برنامه تشخیص چهره از دو قسمت اصلی آموزش و تست تشکیل شده است، در قسمت اول هر سه روش را آموزش داده و در قسمت تست تصاویر جدید را به الگوریتم ها مب دهیم تا شناسایی کند، سپس دقت آنها را با یکدیگر مقایسه می کنیم. اما در ابتدا باید تشخیص چهره را تعریف نماییم:

تشخیص چهره چیست؟

تکنولوژی تشخیص چهره یک روش کامپیوتری است که به واسطه آن اشخاص منحصرا با ویژگی های مربوط به صورتشان شناسایی می شوند. دامنه این سیستم ها از دوربین های کوچکی که می توانند پاسخ های مختلف احساسی شما را شناسایی کنند تا تشخیص هویت افراد مختلف بر اساس چهره شان می باشد.

به بیان دیگر سيستم شناسايي چهره يك سيستم بيومتريك است كه با استفاده از روشهاي هوشمند اتوماتيك، هويت يك انسان را بر اساس ويژگيهاي فيزيولوژيكي تشخيص و يا تاييد مي نمايد. در حالت عمومي يك سيستم بيومتريك از ويژگيهاي فيزيولوژي مانند اثر انگشت، عنبیه چشم، چهره، اثر كف دست و يا ويژگيهاي رفتاري مانند صدا و دست خط به منظور شناسايي استفاده مي نمايد. بازشناسی هویت افراد با استفاده از تصاویر چهره در مقایسه با سایر مولفه های بیومتریکی دارای مزیت عدم نیاز به همکاری فرد است که آنرا در کاربردهای امنیتی و همچنین تعاملات انسان و کامپیوتر متمایز می کند.

 

دیتاست این پروژه متشکل از تصاویر ۴۰ شخص است، از هر شخص ۵۰ تصویر متفاوت موجود است، از ۴۰ تصویر برای آموزش و ۱۰ تصویر باقی مانده را برای تست استفاده می کنیم.

سورس این برنامه همراه با دیتاست را در این محصول می توانید دانلود نمایید.

ویژگی های این پروژه عبارتند از:

  • استفاده از ++C و opencv
  • برنامه نویسی در محیط  visual studio 2017
  • استفاده از روش های FisherFace, LbphFace و EigenFace

 

در اینجا می توانید برنامه کشف و ردیابی چهره و تشخیص چهره در اندروید را مشاهده نمایید.

سورس پروژه های موجود در درس دانلود در زمینه یادگیری ماشین و هوش مصنوعی را می توانید از اینجا مشاهده کنید.

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0