تشخیص پلاک خودرو با opencv

در پروژه تشخیص پلاک خودرو با استفاده از opencv و پردازش تصویر پلاک خودروهای ایرانی و غیر ایرانی را تشخیص خواهیم داد. پروژه تشخیص پلاک خودرو چندین مرحله دارد که عبارتند از پیش پردازش، پردازش تصویر، شناسایی محل پلاک و در نهایت تشخیص کاراکتر های پلاک.

شخیص پلاک خودرو سامانه‌ای برای خواندن پلاک خودرو ها و وسایل نقلیه با استفاده از یادگیری ماشین و تشخیص الگو می باشد. شماره پلاک خودرو یکی از مناسب‌ترین اقلام اطلاعاتی جهت احراز هویت خودروها می‌باشد. تشخیص خودکار پلاک خودرو یک نرم افزار کاملاً مکانیزه است که با استفاده از پردازش تصویر خودروهای عبوری از یک مکان، شماره پلاک آن‌ها را استخراج می‌کند. تشخیص پلاک خودرو، از مهمترین نیازهای سیستم‌‌های کنترل تردد مانند پارکینگها، پایانه های عوارضی، ایستگاههای تاکسی و کنترل خودکار ترافیک است. روزانه صدها و شاید هزاران تخلف ترافیکی روی می‌دهد و توسط دوربینهای مخصوص، تصویر خودروی متخلف ضبط می‎شود. بررسی این تصاویر توسط نیروی انسانی و به صورت دستی، زمان بسیار زیادی را می طلبد. لذا تشخیص خودکار موقعیت پلاک خودرو و شناسایی شماره پلاک توسط نرم افزار اهمیت می‌یابد.

 

مراحل تشخیص پلاک خودرو

سیستم تشخیص پلاک خودرو از سه بخش اصلی تشکیل شده است . تشخیص محل پلاک ، جداسازی کاراکترها و تشخیص کاراکترها. ما در این پروژه روی هر سه بخش کار کرده و سیستم تشخیص پلاک خودرو را بصورت کامل پیاده سازی می کنیم. بینایی ماشین (machine vision) یکی از شاخه‌های مدرن، و پرتنوع هوش مصنوعی ا‌ست که با ترکیب روشهای مربوط به پردازش تصاویر (image processing) و ابزارهای یادگیری ماشینی، رایانه‌ها را به بینایی اشیاء، مناظر، و “درک” هوشمند خصوصیات گوناگون آنها توانا می‌گرداند که ما میتوانیم از این ویژگی ها در این پروژه بهرمند شویم.

ویژگی های برنامه تشخیص پلاک خودرو

  • برنامه نویسی با زبان c++ در محیط visual studio 2017
  • استفاده از کتابخانه opencv
  • تشخیص محل پلاک خوردو
  • تشخیص کاراکتر های پلاک با استفاده از طبقه بند knn
  • نمایش تمام مراحل کار برای درک بهتر برنامه
  • قابلیت شناسایی پلاک خودرو های ایرانی و غیر ایرانی
  • برنامه همراه با opencv3.4 است و نیازی به دانلود جداگانه آن وجود ندارد
  • تنظیمات opencv به صورت پیش فرض در برنامه انجام شده است

 

سورس پروژه های موجود در درس دانلود در زمینه یادگیری ماشین و هوش مصنوعی را می توانید از اینجا مشاهده کنید.

 

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0