برنامه تشخیص حروف دستنویس فارسی با convolutional feature extraction در متلب

سورس برنامه تشخیص حروف دستنویس فارسی با روش استخراج ویژگی convolution که با استفاده از متلب نوشته شده است، در این برنامه از روش convolution برای استخراج ویژگی و از انواع روش های دسته بندی برای شناسایی تصویر حروف استفاده شده است.

در این برنامه (سورس برنامه تشخیص حروف دستنویس فارسی) ۳۴ کلاس شامل حروف دستنویس فارسی وجود دارد که با استفاده از یادگیری ماشین در زبان برنامه نویسی متلب، قصد داریم کلاسیفایر های متعدد را آموزش داده و بعد از آموزش دقت آنها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

 

تعریف و مراحل انجام پروژه

در این پروژه می خواهیم برنامه ای بنویسیم که تصویر ورودی را بگیرد و بتواند کلاس آن را تشخیص دهد، تصاویر مربوط به حروف دستنویس فارسی هستند، این پروژه در متلب (matlab) پیاده سازی شده است، در matlab می توان از الگوریتم های هوش مصنوعی مانند شبکه عصبی و ماشین بردار پشتیبان برای طبقه بندی استفاده کرد. در این پروژه نیز از این الگوریتم ها برای تشخیص و طبقه بندی استفاده نموده ایم.

این پروژه از چهار مرحله تشکیل شده است، در مرحله اول ابتدا تصاویر باید پیش پردازش شوند، یعنی نویز آنها حذف شده و بزرگترین کانتور انخاب شود، در محله دوم ویژگی های مهم تصویر را استخراج می کنیم و مجمعه آموزشی (training set) را بوجود می آوریم، برای استخراج ویژگی از روش convolutional feature extraction استفاده نموده ایم، یعنی یک ماتریس دو بعدی کوچک را با گام های قابل تنظیم روی تصویر حرکت می دهیم و ماتیرس کوچک را در تصویر ضرب می کنیم. این عمل را می توان چندین بار انجام داد، در این برنامه این کار دو بار انجام شده است.

در محله سوم مجموعه آموزشی را به دسته بند ها (classifier) می دهیم تا آموزش ببینند، در واقع نام این مرحله را می توان مرحله آموزش (training) نامید. در مرحله آخر نیز تصاویر جدید را به دسته بندها می دهیم، این تصاویر در مرحله آموزش به دسته بندها داده نشده اند.

در این پروژه از الگوریتم های یادگیری ماشین مانند neural network، deep learning و svm  استفاده کرده ایم، پیاده سازی با زبان برنامه نویسی matlab انجام شده است.

 

سورس پروژه های موجود در درس دانلود در زمینه یادگیری ماشین و هوش مصنوعی را می توانید از اینجا مشاهده کنید.

 

از جمله ویژگی های این برنامه (سورس برنامه تشخیص حروف) عبارتند از:

  • استفاده از متلب
  • استفاده از روش استخراج ویژگی convolution
  • بکارگیری روش های معروف تشخیص الگو در شناسایی حروف دستنویس فارسی
  • استفاده از دسته بند های شبکه عصبی،svm,knn
  • استفاده از یادگیری عمیق برای آموزش و مقایسه نتیجه آن با بقیه دسته بندها

این پروژه با opencv نیز پیاده سازی شده و می توانید از اینجا آن را دانلود کنید.

 

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0