سورس کد برنامه تشخیص حروف دستنویس فارسی با convolutional feature extraction در opencv

برنامه تشخیص حروف دستنویس فارسی با روش استخراج ویژگی convolution و با استفاده از opencv در محیط visual studio  و با زبان ++C نوشته شده است.

در این برنامه (تشخیص حروف دستنویس فارسی) ۳۴ کلاس شامل حروف دستنویس فارسی وجود دارند که با استفاده از یادگیری ماشین قصد داریم کلاسیفایر های متعدد را آموزش داده و بعد از آموزش دقت آنها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

تعریف و مراحل انجام پروژه

در این پروژه (تشخیص حروف دستنویس فارسی) می خواهیم برنامه ای بنویسیم که تصویر ورودی را بگیرد و بتواند کلاس آن را تشخیص دهد، تصاویر مربوط به حروف دستنویس فارسی هستند، برای این منظور از opencv استفاده کرده ایم، در opencv می توان از الگوریتم های هوش مصنوعی مانند شبکه عصبی و ماشین بردار پشتیبان برای طبقه بندی استفاده کرد. در این پروژه نیز از این الگوریتم ها برای تشخیص و طبقه بندی استفاده نموده ایم.

این پروژه از چهار مرحله تشکیل شده است، در مرحله اول ابتدا تصاویر باید پیش پردازش شوند، یعنی نویز آنها حذف شده و بزرگترین کانتور انخاب شود، در محله دوم ویژگی های مهم تصویر را استخراج می کنیم و مجمعه آموزشی (training set) را بوجود می آوریم، برای استخراج ویژگی از روش convolutional feature extraction استفاده نموده ایم، یعنی یک ماتریس دو بعدی کوچک را با گام های قابل تنظیم روی تصویر حرکت می دهیم و ماتیرس کوچک را در تصویر ضرب می کنیم. این عمل را می توان چندین بار انجام داد، در این برنامه این کار دو بار انجام شده است.

در محله سوم مجموعه آموزشی را به دسته بند ها (classifier) می دهیم تا آموزش ببینند، در واقع نام این مرحله را می توان مرحله آموزش (training) نامید. در مرحله آخر نیز تصاویر جدید را به دسته بندها می دهیم، این تصاویر در مرحله آموزش به دسته بندها داده نشده اند.

در این پروژه از الگوریتم های یادگیری ماشین مانند neural network، bayesian network, decision tree و svm  استفاده کرده ایم، پیاده سازی با زبان برنامه نویسی ++C و با استفاده از opencv انجام شده است.

 

سورس پروژه های موجود در درس دانلود در زمینه یادگیری ماشین و هوش مصنوعی را می توانید از اینجا مشاهده کنید.

 

از جمله ویژگی های این برنامه عبارتند از:

  • استفاده از opencv
  • استفاده از روش استخراج ویژگی convolution
  • استفاده از زبان برنامه نویسی ++C
  • بکارگیری روش های معروف تشخیص الگو در شناسایی حروف دستنویس فارسی
  • استفاده از دسته بند های شبکه عصبی،svm، dtree,knn,bayesian

این پروژه با متلب (matlab) نیز پیاده سازی شده و می توانید از اینجا آن را دانلود کنید.

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0