تشخیص حروف دستنویس فارسی در متلب با روش convolutional feature extraction

در این قسمت، سورس برنامه تشخیص حروف دستنویس فارسی در متلب با روش استخراج ویژگی convolution را قرار داده ایم.

در این برنامه (تشخیص حروف دستنویس فارسی در متلب) ۳۴ کلاس شامل حروف دستنویس فارسی وجود دارد که با استفاده از یادگیری ماشین در زبان برنامه نویسی متلب، قصد داریم کلاسیفایر های متعدد را آموزش داده و بعد از آموزش دقت آنها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

تعریف پروژه

در این پروژه می خواهیم برنامه ای بنویسیم که تصویر ورودی را بگیرد و بتواند کلاس آن را تشخیص دهد، تصاویر مربوط به حروف دستنویس فارسی هستند، این پروژه در متلب (matlab) پیاده سازی شده است، در matlab می توان از الگوریتم های هوش مصنوعی مانند شبکه عصبی و ماشین بردار پشتیبان برای طبقه بندی استفاده کرد. در این پروژه نیز از این الگوریتم ها برای تشخیص و طبقه بندی استفاده نموده ایم. در این برنامه از روش convolution برای استخراج ویژگی و از انواع روش های دسته بندی برای شناسایی تصویر حروف استفاده شده است.

مراحل انجام پروژه

این پروژه از چهار مرحله تشکیل شده است، در مرحله اول ابتدا تصاویر باید پیش پردازش شوند، یعنی نویز آنها حذف شده و بزرگترین کانتور انخاب شود، در محله دوم ویژگی های مهم تصویر را استخراج می کنیم و مجمعه آموزشی (training set) را بوجود می آوریم، برای استخراج ویژگی از روش convolutional feature extraction استفاده نموده ایم، یعنی یک ماتریس دو بعدی کوچک را با گام های قابل تنظیم روی تصویر حرکت می دهیم و ماتیرس کوچک را در تصویر ضرب می کنیم. این عمل را می توان چندین بار انجام داد، در این برنامه این کار دو بار انجام شده است.

در محله سوم مجموعه آموزشی را به دسته بند ها (classifier) می دهیم تا آموزش ببینند، در واقع نام این مرحله را می توان مرحله آموزش (training) نامید. در مرحله آخر نیز تصاویر جدید را به دسته بندها می دهیم، این تصاویر در مرحله آموزش به دسته بندها داده نشده اند.

الگوریتم های مورد استفاده در برنامه

در این پروژه از الگوریتم های یادگیری ماشین مانند neural network، deep learning و svm  استفاده کرده ایم، پیاده سازی با زبان برنامه نویسی matlab انجام شده است.

 

از جمله ویژگی های این برنامه (تشخیص حروف دستنویس فارسی در متلب) عبارتند از:

  • استفاده از متلب
  • استفاده از روش استخراج ویژگی convolution
  • بکارگیری روش های معروف تشخیص الگو در شناسایی حروف دستنویس فارسی
  • استفاده از دسته بند های شبکه عصبی،svm,knn
  • استفاده از یادگیری عمیق برای آموزش و مقایسه نتیجه آن با بقیه دسته بندها

این پروژه با opencv نیز پیاده سازی شده و می توانید از اینجا آن را دانلود کنید.

سورس پروژه های موجود در درس دانلود در زمینه یادگیری ماشین و هوش مصنوعی را می توانید از اینجا مشاهده کنید.

 

تشخیص حروف دستنویس فارسی در متلب تشخیص حروف دستنویس فارسی در متلب

تشخیص حروف دستنویس فارسی در متلب

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0